فیلم هندی

“فیلم هندی” برای دوستاران سینما یادآور فیلم های عاشقانه ایست که سرگرمی جدی بعضی از خانواده های ایرانی بود. عاشقانه هایی که گه گاه مخاطبانش همزاد پنداری عمیقی با قهرمان هایش میکردند. کم کم و در گذر زمان پای “فیلم هندی” به تلویزیون هم باز شد تا طیف بیشتری از مردم٬ مخاطبان این نوع از فیلم ها را تشکیل دهند. اما این همه ی ماجرا نیست. سینمای هند در طول سال های اخیر محصولاتی ارزشمند و قابل احترام در حوزه ی تولیدات سینمایی داشته است. محصولاتی که در سایه ی سینمای عامه پسند بالیوود قرار گرفته و کمتر دیده می شود. وقتی رسانه ها نقش جدی در جهت دهی فرهنگ مردم یک کشور بازی میکنند، نمی توان انتظار داشت مردم هند نیز به یکباره سلیقه ی خود را در مواجهه با سینمای عامه پسند و سینمایی که اندیشه و شعور محصول تماشای یک فیلم است، ارتقا دهند.

در سالهای اخیر و با ورود تکنولوژی های روز سینما به بالیوود و ارتقای سطح فنی دست اندرکاران سینمای هندوستان شاهد فاصله گرفتن سینمای عامه پسند هند از سنت اغراق دیرینه ی خود و نزدیک شدن به سینمایی همراه با المان های قصه گویی پر رنگ تر، دراماتیک تر و جدی تر هستیم. دوستان فعال شبکه های اجتماعی متریال و محتوای لازم برای تولید انیمیشن های GIF بریده بریده٬ برای شوخی با سینمای هند را به راحتی نمی توانند تهیه کنند، و این نتیجه ی تلاش مسئولان سینمای هند برای بهبود و ارتقای کیفیت فنی فیلم هاست که به آن اشاره شد. چرا که اغراق، ابزار می خواهد و بدون ابزار و دانش فنی، نه می توان جنگ ستارگان ساخت و نه مد مکس. بالیوود که می خواهد شانه به شانه ی هالیوود بازیگر صنعت فیلم سازی دنیای نوین باشد، از هیچ تلاشی برای نیل به این مقصود فروگذار نمی کند.

در همین راستا و با توجه به این که سینمای عامه پسند هند شیوه ی نوینی را برای تولید محتوا انتخاب کرده است، گاهی اوقات منتج به تولید محصولی محترم در سینمای هند می شود. فیلم های سینمایی که در شاخه ی سرگرمی های سینمایی می توان به تماشا نشست. فیلم هایی مانند  Cocktail ، Jab Tak Hai Jaan ، Karthik Calling Karthik ، Lafangey Parindey ، Yeh Jawaani Hai Deewani ، BajiroMastani از این دسته اند.

 

 

 

 

 

 

حسام خامنه زاده مدیریت استودیو انار را برعهده دارد. عکاسی را حرفه ای دنبال می کند و عکاس استودیو انار است. او کارگردانی چند فیلم کوتاه را نیز در کارنامه ی هنری خود داراست. علاقه ی او به تکنولوژی و گجت های هوشمند او را پیگیر اخبار این حوزه نموده است. کریستوفر نولان، ران هاوارد و سیدنی لومت٬ محبوب ترین کارگردانان او هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *